Önce sinirlendi sonra tatlıya bağladı: Damga vuran çiftçi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki grup toplantısında konuştu. Özgür Özel konuşmasında Soma Maden Faciası’na ve faciada hayatını kaybeden 301 madenciye değindi.

Özel, “Dün Soma’da tarihin en büyük kalabalığı vardı. Çünkü karar değişmedi ama atmosfer değişti. Oradaki anneler ‘ilk kez biz adaletin bir gün geleceğine inandık’ dedi. Getireceğiz ant olsun. Soma’da 301 kişi öldü bütün dünya durdu Türkiye’de hayat durdu. Soma’dan bugüne 649 madenci daha öldü. Soma’dan bugüne iki Soma daha oldu ama kimsenin haberi olmadı. Mesaj Türkiye İşçi Sınıfı’nadır. Sermaye medyaya hakim sermaye diyor ki örgütlenin. Birer birer ölürseniz biz sizi göremeyiz biz siz duymayız. Ölecekseniz bile hep birlikte ölün ki haberimiz olsun diyorlar. Bu mesajı alın ama ölmek için değil. Yaşamak için örgütlenin, örgütlenin, örgütlenin” dedi.

ÖZEL’DEN SÖZ KESME TEPKİSİ

Öte yandan Özgür Özel’in konuşması sırasında grup toplantısını izleyen bir çiftçi tarafından kesildi. Özel’İn çiftçiye tepkisi sert oldu. Özel önce, “Bunu daha önce konuştuk. Sırası gelmeden laf kesenin konusunu atlayacağım” derken daha sonra kürsüden durumu tatlıya bağladı.

İşte o anlar:

ÖZEL’İN KONUŞMASININ DETAYLARI

Özel’in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Dün parti tarihinde ilk kez MYK bir ilçede toplandı. Hep birlikte, memleketim Manisa’daydık Soma’daydık. Soma maden katliamının tarihimizdeki en büyük işçi katliamlarından birinin 10. yılında Soma’daydık. Önce 301 maden şehidimizi daha sonra onların hakkını ararken hayatını kaybeden 2 maden şehidimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum.

301 kişi hayatını kaybettiğinde Türkiye’de hayat durdu. Sadece medya mensupları değil dünyanın bütün televizyonları ilk bir hafta eksiksiz neredeyse bir aya yakın Soma’nın tepelerinden yayın yaptılar. 301 kişi birden hayatını kaybetti ve dün haber bültenlerinde izlediğiniz o 10 yıl önceki görüntüler. Anneleri yaralı sansın diye ağızlarında oksijen maskesiyle çıkarılıp soğuk hava deposuna kaldırılan, acı dört günü orada yaşadık. ‘Unutursak yüreğimiz kurusun’ dedik.

MHP’YE SOMA ELEŞTİRİSİ

İlk duruşmada 4 kilometre kuyruk kapıda 10 bin kişi salon 400 kişi her aileden 1 kişi alındı. Son duruşmada salonda 200 kişiydik. CHP hiç yalnız bırakmadı. Salonun 87 duruşmada yaşadığı yavaş yavaş artan ilgisizlik. İlk günler muhalefet partisiyle orada bulunan MHP’li vekillerin Saray ile ittifak yapınca sorumlular değişmiş gibi adeta kamuoyu önünde taraf değiştirmeleri gözümüzden kaçmadı.

“MAHKEME HEYETİNİ GÖREVDE ALIP SEYYAR GİYOTİN GETİRDİLER”

Dürüst namuslu bir hakimin karardan önce değiştirilmesiyle, adalet katletmek üzere Elbistan’dan Soma’ya sevkiyle önce birinci kademe mahkemesinde hepimizin yüreklerini sızlatan bir karar alındı. Yargıtay kararı bozdu. ‘yahu ne bilinçli taksiri, 301 kere müebbet istemelisin’ diyerek yolladı. Yolladım sandı yollayamadı. 5 günde gidecek karar 5,5 ay bekledi. Mahkeme heyetinin 3’ünü görevden alıp yerine 3 seyyar giyotin daha getirdiler. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı karara itiraz etti. Yeni gelen 3’ü 3’e 2 kendi dairesinin kararını bozdu. Soma’daki mahkeme apar topar yeni karara uydu. Ölen işçi başına 5 gün yatanlar çıktılar dolaştılar dün de küstahlık yaptılar ‘Soma demeyin biz onu geride bıraktık’ dediler.

“ÖRGÜTLENİN”

Dün Soma’da tarihin en büyük kalabalığı vardı. Çünkü karar değişmedi ama atmosfer değişti. Oradaki anneler ‘ilk kez biz adaletin bir gün geleceğine inandık’ dedi. Getireceğiz ant olsun. Soma’da 301 kişi öldü bütün dünya durdu Türkiye’de hayat durdu. Soma’dan bugüne 649 madenci daha öldü. Soma’dan bugüne iki Soma daha oldu ama kimsenin haberi olmadı. Mesaj Türkiye İşçi Sınıfı’nadır. Sermaye medyaya hakim sermaye diyor ki örgütlenin. Birer birer ölürseniz biz sizi göremeyiz biz siz duymayız. Ölecekseniz bile hep birlikte ölün ki haberimiz olsun diyorlar. Bu mesajı alın ama ölmek için değil. Yaşamak için örgütlenin, örgütlenin, örgütlenin.

“İŞÇİ HAYATININ TÜRKİYE KADAR UCUZ VE TEHDİT ALTINDA OLDUĞU BAŞKA ÜLKE YOK

ILO rakamları açıkladı, Türkiye ölümlü işçi kazalarında dünya birincisi. Bu ülkede yarın senin evladın, senin komşun en sevdikleriniz hayatını kaybederler çünkü dünyada işçi hayatının Türkiye kadar ucuz ve tehdit altında olduğu başka ülke yok.

ECZACILARIN SORUNLARI

Eczacılar çok kutsal bir mesleği çok büyük zorluklarla yapıyorlar. Gece gündüz çalışıyorlar. Sabahlara kadar herkes uyurken birimizin çocuğu ateşlenirse ‘ben buradayım’ diyerek çalışıyorlar. Çok sorunları var ama dinleyin kendilerinden çok hastaların sorunlarını dile getiriyorlar. 1 yıl önce tedbir alınmazsa her iki eczaneden birini kaybederiz dedik. Yeni mezunlar geleceklerini endişeyle takip ediyorlar. Eczacı odasının her kademesinde görev yapmış, birisi olarak 14 mayıs eczacılık günü kutluyorum sorunlarını biliyorum dile getirmeye devam edeceğiz.

ÇİFTÇİLERİN SORUNLARI

Alın terini toprağa damlatan nasırlı elleriyle kah kızgın güneşin kah dondurucu soğuğun altında çalışan, ancak emeğinin karşılığını alamayan çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler gününü kutluyoruz. Dünyanın en eski mesleklerinden biri değil en eski uğraşı. Cumhuriyet en doğru tespiti yaptı ve tarım potansiyelinin planlı bir şekilde geliştirilesi için önemli hamleler yaptı. Fabrikalarla donatılırken başta aşar vergisi olmak üzere çiftçinin üzerindeki yükleri kaldırdı. İkinci Dünya Savaşı zamanında toprak reformuyla topraksız köylüyü topraklandırma, köy enstitüleri üzerinden kırsal restorasyon ve motivasyon çalışmaları inanılmaz derece umut verici ve sonuç alıcıydı. İkinci Dünya Savaşı sırasında bile yapılırken, savaşı takip eden dönemde gerek egemen güçlerin gerek de Türkiye’yi yönetenlerin Cumhuriyet’in kurucu kadrolarının yolu ve vizyonundan sapmaları ve bir takım oyunlara gelmesi sonucunda bu yürüyüşün içi boşaltıldı. Bugün ağır bir tarım ve gıda krizi ile karşı karşıyayız. AKP döneminde iki Trakya kadar tarım alanı kaybettik.

ÇİFTÇİ SAYIMIZ 10 YILDA YÜZDE 55 AZALDI

Tarım kanuna göre Gayri Safi Milli hasılanın yüzde 1’ini çiftçilere vermeyi kanuna bağlamışken bu rakam zorla yüzde 1’in 5’te 1’i buluyor. Kanuna göre 263 milyar destekleme primi hak etmişken 85 milyar ödenmiş 178 milyar hakları duruyor. O para nereye gitti KKM’ye gitti. 5’li çetenin vergi borcu aflarına gitti. Siyaset öncelik belirleme işidir. Birilerinin önceliği yandaşlar CHP’nin önceliği çiftçiler, hayvancılıkla uğraşanlar ve milletin efendileri. SGK’nın verilere göre çiftçi sayımız 10 yılda yüzde 55 azaldı. Nüfus artıyor 100 çiftçiden 55’i şehre fabrikaya gidiyor. İşte esas beka sorunlarından bir tanesi bu. Türkiye yaş ortalaması düşül bir ülke olmasına rağmen çiftçilerin yaş ortalaması 58. Yani genç çiftçi yok. Bu noktada çok ciddi tedbirler alması lazım. Türkiye kendini doyuramayan bir ülke haline getirilmiş durumda. TÜİK Nisan gıda enflasyonunu yüzde 68 olarak açıkladı. OECD ülkelerinde bu ortamla yüzde 5,3. Türkiye gıda enflasyonunda en yüksek 4. sırada Türkiye’den kötü üç ülke var Arjantin, Lübnan ve Venezuela.

KAMUDA TASARRUF GENELGESİ

Nihayet kamuda tasarruf genelgesi yayınlandı. 10. tasarruf genelgesiydi. Bu genelgede bugüne kadarkilerden bir farkı var olumlu tarafı. O da Saray’ın Cumhurbaşkanlığı harcamalarının genelge dışında tutulmaması, Ama pratikte neler oluyor en yakında takip edeceğiz. Sadece Meclis dışarda tutulmuş. Gayet normal tutulması, bu Meclis israf etsin demek değil. Yürütmenin başının Meclşis’e talimat vermemesi gerekir vermesi hadsizlik olur. Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş’a çağrıda bulunuyorum. TBMM’yi olağanüstü toplantıya çağırsın. Meclis tasarruf genelgesi dışında değildir. Kendi genelgemizi hızla hazırlamalıyız. Yürütmenin ortaya koyduğunda çok daha kapsamlı bir genelge için CHP olarak bütün gruplara ve Meclis Başkanı’na çağrıda bulunuyoruz. Başkanlık Divanı toplansın. Millete kemer sık derken milletin vekillileri tasarruf dışında kalmasın.

CHP’Lİ BELEDİYELERİN TASARRUFU

Tabi CHP yerel yönetimler için kendi belediyeleri için çok daha ilerisinde bir tasarruf genelgesini belediye başkanlarıyla paylaştım. Biz belediyelerinde hem bizim hem de Cumhurbaşkanlığınca yayınlanan genelgenin harfiyen uymasını bekliyoruz. Ancak hassas nokta şudur. Zaten CHP’deki altın oran yani AKP ile CHP arasındaki altın oran çarpı 4’tür. CHP’li belediyeler geçmiş icraat pratiklerine bakıldığında yayınladığımız faaliyet raporlarına bakıldığında, yarı fiyatını iki kat iş yaparlar. Tabi bu kendiliğinde olmuyor nasıl oluyor. Birisi çöp ihalesini yandaş bir AKP’li belediyeye 50 milyona verirken, benim CHP’li belediye başkanı arkadaşım o araçları o ihaleye vermek yerine kendi satın alıyor istihdam yaratıyor o fiyatın yarısına işi bitiriyor iki sene sonra da tüm araç gereç yanına kar kalıyor.

Örnek Denizli Belediyesi. “Sayın başkanım 45 aracı geri yolladım. Neymiş daire başkanının yardımcısına yardımcısının özel kalemine makam aracı çekmişler. Geri yolladım havuza 5 araç koydum herkes kendi arabasıyla ya da toplu taşıma ile gelsin işi için lazımsa mesai saatinde kullansın.” Tasarruf 70 milyon TL. CHP zaten bu konuda sıkıntıda değil ama genelgenin hem yerel yönetimler birimimizin parti sözcüsünün dikkatini çeken hem de benim dikkatimi çeken iki hususu var.

Diyor ki, Yüzde 15 yatırım harcamalarından tasarruf yapılacak. Şimdi CHP tasarruf ettiği paralarla ya da yurt dışı ve yurt içinden bulduğu ama sizin imzalamadığınız kaynaklarla yapacağımız yatırımlara ‘dur’ deyip CHP’li belediyeleri üretmeyen belediyeler diye göstermeye kalkarsanız biz orada yokuz. Benim başkanlarım hiçbir bahane ve engellemeye mahal vermeden bahane üretmeden hizmet ettiler etmeye çalışacaklar engellemeye çalışanla da milletin huzurunda hesaplaşırız.

TASARRUF PAKETİNDEKİ PERSONEL İSTİHDAMI MADDESİ

Genelgenin dikkat çeken bir tarafı 3 yıl boyunca emekli olan kadar yeni personel istihdamı. Yani atanmayan öğretmene şunu söylüyor. Bu sene 20 bin kişi emekli oldu 20 bin. Öyle benden 68 bin 80 bin atama beklemeyin. Dünya kadar işsiz var ben kamu kaynaklarını 5’li çeteye verdim, israfa verdim. 3 sene kamuda alım yok. Biz buna kökten itiraz ediyoruz. Mehmet Şimşek’in açıkladığı rakam toplamda 100 milyar TL edecek her şey hayata dediği gibi geçerse. Merkez Bankası geçen sene 800 milyar zarar etmiş. 3 yıllık tasarrufun 8 katı. KKM’ye 1,2 trilyon vermişler 12 katı. Kamu-özel işbirliği ödemelerine 6 yılda 222 milyar vermişler, bundan sonraki 3 yıl 674 milyar verecekler 6 katı. Bütçeden faize 1,3 trilyon ayırdılar 13 katı. Şu saydığımız 4 kalem millete kemer sık, öğretmene atanma, veteriner hemşireye bekle, diploma verdim ama parayı 5’li çeteye verdim. 31 katını bunlara ödüyorlar. Dolar bazında garanti verdin. Yetmez doların ABD enflasyonunu da yıllık zam olarak veriyorsun”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x